14.08.05 22:49

Jon Postel

Internet powstal dzieki staraniom wielu osob niezbyt znanym szerszemu gronu. Kiedy przeglada sie liste RFC pojawia sie na niej wiele nazwisk. Przy najwazniejszych z nich mozna znalezc nazwisko Jona Postela. Byl redaktorem miedzy innymi RFC o IP, TCP i innych waznych protokolach.

W jego tekstach mozna spotkac takze ciekawe fragmenty. Przykladowo w RFC 791:

A name indicates what we seek. An address indicates where it is. A route indicates how we get there.
Nazwa pokazuje, czego szukamy. Adres -- gdzie to jest. Szlak -- jak sie tam dostac.

oraz

In general, an implementation must be conservative in its sending behavior, and liberal in its receiving behavior.
Ogolnie implementacja powinna byc konserwatywna w tym co wysyla, a liberalna w tym co przyjmuje.

Byl pierwszym czlonkiem Intenet Society, autorem lub wspolautorem ponad 200 RFC

Jon Postel zmarl w wieku 55 lat 16 pazdziernika 1998. Zanim wiekszosc z tych, ktorzy teraz sa online miala swoj pierwszy kontakt z Siecia...


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Kategorie: Nauka i technologia

10.08.05 22:08

Najlepsze RFC

RFC to, przynajmniej w czesci, dokumenty opisujace standardy uzywane w Internecie, takie jak IP, TCP, IRC, DNS i tak dalej. Wsrod tysiecy jest tez kilka bardzo zabawnych. Znalazlam wlasnie kolejny, wiec podziele sie (obecna) lista moich ulubionych.

Numer jeden to, bezdyskusyjnie RFC 1149 o tytule IP over Avian Carriers (czyli: IP za pomoca nosnikow lotnicznych). Sam tekst jest krotki i pozostalby pewnie bez odzewu gdyby nie implementacja. Warte obejrzenia sa szczegolnie zdjecia.

Numer drugi to kontynuacja poprzedniego (tym razem niestety bez realizacji praktycznej), czyli RFC 2549 IP over Avian Carriers with Quality of Service (IP za pomoca nosnikow lotniczych z jakoscia obslugi).

Moj Trzeci ulubiony tekst to RFC 3514 The Security Flag in the IPv4 Header (Flaga bezpieczenstwa w naglowku IP wersji 4). Tytul nie jest specjalnie interesujacy. Za to w srodku... Powiem tylko, ze odwoluje sie do niego mowiac o tzw. ''evil bit'' czyli bicie zla.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Kategorie: Nauka i technologia

09.08.05 23:54

Nowe technologie bezprzewodowe

Niektore media zaczely ostatnio pisac o WiMax opisujac ta technologie jako rozwiazanie wszystkich problemow z szerokopasmowym Internetem. Tak nie jest. Lacznosc bezprzewodowa potrzebuje czestotliwosci, na ktorych by miala dzialac, a do wlasnego uzytku nie jest tego znou az tak duzo. Poza tym, czym szybsza transmisja, tym wiecej pasma sie zuzywa. Niektorzy dzinnikarze zapominaja o tym prostym fakcie :)

Techworld porusza problem, ale skupia sie na technologiach, ktore moga sie pojawic i na nowych zakresach czestotliwosci, ktore mialyby wykorzystywac.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Kategorie: Nauka i technologia

28.07.05 22:01

O WWW

Na stronei magazynu Wired dostepny jest ciekawy artykul z rozwazaniami na temat przyszlosci sieci. Warto przeczytac, choc (jak zwykle) nie ze wszystkim sie zgadzam - wizja przyszlosci wyglada na prosta ekstrapolacje tego co widac dzisiaj. A nie jest do dobry pomysl biorac pod uwage sam Internet czy chocby SMSy.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Kategorie: Nauka i technologia

06.07.05 13:05

Patenty odrzucone

Dyrektywa patentowa zostala odrzucona stosunkiem glosow 648 do 14. Nalezy sie jednak spodziewac, ze pojawi sie kolejna. Sprawa patentow wymaga bowiem uporzadkowania. Oby stalo sie to w lepszym stylu.

Strona poczatkowa wraca na swoje miejsce, a wersja 'patentowa' bedzie tutaj.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Kategorie: Nauka i technologia, Oprogramowanie

03.07.05 13:48

Mniej odkryc?

New Scientists pisze o badaniach, ktore pokazuja, ze uzywajac pewnej miary mozna powiedziec, ze obecnie poziom innowacji jest nizszy niz w XIX wieku. Innowacyjnosc trudno zmierzyc, tak wiec wyniki sa kontrowersyjne. Tak czy siak, oryginalne podejscie do problemu.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Kategorie: Nauka i technologia

01.07.05 21:44

W drodze do nowego Internetu

Internet jaki znamy dziala calkiem niezle. Jest z nim jednak kilka problemow. Bezpieczenstwo, sprawa dostepu bezprzewodowego, liczba dostepnych adresow i kilka innych. Dlatego tez co jakis czas pojawiaja sie proby jego naprawienia. WIred pisze o najnowszej. Oryginalnosc podejscia polega na tym, ze tym razem ma to nie byc budowa od nowa (jak Internet2), a seria usprawnien. Glowny nacis ma byc polozony na sprawy bezpieczenstwa i dostep bezprzewodowy. Niestety, projekt jest w fazie poczatkowej. Z ciekawoscia czekam na liste planowanych usprawnien.

Ja potrafie sobie wyobrazic bezpieczniejszy Internet. Nie bedzie w zupelnosci bezpieczny, bo duze znaczenie maja bledy w sprzecie, oprogramowaniu itd. Moge sobie jednak wyobrazic znaczne ograniczenie phishingu czy spamu. Czy sie uda tym razem?


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Kategorie: Bezpieczenstwo, Nauka i technologia

28.06.05 18:48

Dostepnosc artykulow o bezpieczenstwie

Omawialam w tym blogu kilka artykulow dotyczacych bezpieczenstwa. Nie wszystkie te, ktore chcialabym/potrzebuje przeczytac sa tak latwo dostepne. Niektore mozna dostac wylacznie w formie papierowej, albo przez Internet - placac. Poszukujac kilku dowiedzialam sie nawet, ze zgadzam sie z prof. Bernsteinem!

Uwaga dla tych, ktorzy nie wiedza kto to: bardzo znana postac w swiecie bezpieczenstwa, ale niemal tak kontrowersyjna, jak znana.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Kategorie: Bezpieczenstwo, Nauka i technologia

21.06.05 16:46

Stallman o patentach

Jako ze sprawa patentow na oprogramowanie w Europie jest wlasnie rozpatrywana, na ich temat wypowiada sie wiele osob. The Guardian zamiescil opinie (artykul po angielsku) Richarda Stallmana, zalozyciela fundacji FSF i przeciwnika patentow na oprogramowanie.

Stallman w jasny sposob przedstawia roznice miedzy patentami a prawem autorskim. Tekst powinien byc zrozumialy szczegolnie dla osob nie zajmujacych sie pisaniem programow.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Kategorie: Nauka i technologia, Oprogramowanie

17.06.05 18:04

PayPal w Polsce (nareszcie)

System platnosci PayPal akceptuje wreszcie wysylanie pieniedzy z Polski. Uaktualniona zostal lista krajow.

Mila wiadomosc, znacznie ulatwiajaca zycie.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Kategorie: Nauka i technologia

14.06.05 15:38

Skalna planeta 15 lat swietlnych stad

Astronomowie odkryli (artykul po angielsku) prawdopodobnie skalista planete okrazajaca gwiazde Gliese 876, ktora znajduje sie tylko 15 lat swietlnych od Ziemi (patrz takze: informacja prasowa uniwersytetu Berkeley, po angielsku).

Planeta ta ma mase rowna 7,5 masom Ziemi i dwukrotnie wieksz promien. Poza tym znajduje sie bardzo blisko gwiazdy - zaledwie 0,021AU (gdzie 1AU to srednia odleglosc Ziemi od Slonca).

Jest to najmniejsza dotychczas odkryta planeta poza naszym Ukladem oraz trzecia w ukladzie Gliese 876 (dwie pozostale sa gazowymi gigantami).


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Kategorie: Nauka i technologia

09.06.05 20:40

IP6 w NASK

NASK wprowadzil obsluge IPv6 w glownych serwerach DNS dla domeny .pl.

IP wersja 6 (IPv6) to nowa wersja protokolu IP, na ktorym opiera sie Internet. Wersja 4 zawiera wiele wad, jedna z nich jest zbyt mala liczba adresow, stad pojawienie sie rozwiazan takich jak NAT. Wersja 6 zostala opracowana juz kilka lat temu, jednak nie jest jeszcze powszechnie stosowana, a to dlatego, ze nie jest zgodna z powszechnie wykorzystywana wersja 4. Posuniecie takie jak to NASK-u przybliza upowszechnienie sie nowej wersji, ale nie wyglada na to ze w znaczny sposob.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Kategorie: Nauka i technologia

05.06.05 19:15

MacOS na Intelu?

Wiele zrodel (po polsku: hacking.pl, po angielsku: news.com, Slashdot) pisze o prawdopodobnym przestawieniu sie Apple z procesorow PowerPC (IBM) na Intela.

Zmiana jest znaczna (rozne zestawy instrukcji, co spowoduje, ze aplikacje nie beda dzialac) i ryzykowne, nie tylko z powodu samego procesora. MacOS na Intelu oznacza dla Apple znacznie wieksze ryzyko pojawienia sie klonow uzywajacych MacOS, ale nie sprzetu Apple (i spadek przychodow). Interesujace, szczwegolnie ze PowerPC jest "czystsza" architektura niz utrzymujacy zgodnosc z wersjami sprzed wielu lat Intel.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Kategorie: Nauka i technologia

30.05.05 22:11

Sciaganie

Nie chodzi o sciaganie plikow, a o sciaganie, czyli oszystwa w szkole.

GW pisze o badaniach studenta pedagogiki spolecznej Konrada Kobierskiego. Sprawdzil on co uczniowie mysla o sciaganiu i czy sami sciagaja.

Wyniki nie sa zbyt odlegle od tego, co kazdy po szkole zapewne wie - sciaganie jest powszechne. W tych badaniach tylko 13 na 705 zapytanych osob nie sciaga. 97% pozwala sciagac innym. Sciaganie za zle uwaza zaledwie 13%, a 60% to nie obchodzi. 50% uwaza, ze nic ich nie powstrzyma.

Bardzo ciekawie widziec jakies liczby. Czy ktos robi podobne badania, zeby sprawdzic wyniki?


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Kategorie: Nauka i technologia

24.05.05 20:42

Wydawcy kontra Google

Yahoo (to ciekawe ze akurta Yahoo, konkurencja dla Google) zajmuje sie protestami niektorych wydawcow non-profit przeciwko akcji skanowana ksiazek przez prowadzonej przez Google.

Twierdza oni, ze spowoduje to spadek ich sprzedazy. Jesli maja zamiar dzialac tak jak obecnie, to zapewne tak. Jesli chca sie zmienic - niekoniecznie. Siec daje im mozliwosc dotarcia do znacznie wiekszej liczby potencjalnych klientow, szczegolnie w przypadku rzadkich ksiazek, o ktorych malo kto wie. W takich przypadkach prognozuje raczej wzrost sprzedazy niz jej spadek.

Jednym z ich wazniejszych argumentow jest troska o ochrone praw autorskich. Nie wydaje mi sie, zeby tak duza firma jak Google mogla lamac prawo w tak jaskrawy sposob - ksiazek, ktore mozna skanowac bez zadnych problemow jestbardzo duzo.

Ciekawe moze byc sledzenie tego, jak sie sprawa potoczy.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Kategorie: Nauka i technologia