15.06.05 18:43

OpenSolaris.org

Sun upublicznil kod systemu Solaris. Dostepne archiwum (ponad 40MB) nie zawiera jednak zrodel kompletnego systemu, a tylko jadra i podstawowych bibliotek.

Jest to nowy projekt i jak na razie trudno powiedziec, czy spowoduje on upowszechnienie sie tego (dobrego) systemu. Z cala pewnoscia mozna przewidywac przechodzenie idei miedzy jadrem Solarisa, Linuksa i systemow BSD.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie

12.06.05 19:41

Ukryte zapytania HTTP

Ciekawy raport (PDF, ok 20 stron, po angielsku) pokazuje mozliwosci wykorzystania roznic w sposobie parsowania zapytan HTTP przez serwery i oprogramowanie miedzy nimi a uzytkownikami.

Autorzy pokazuja na przyklad jak zatruc pamiec podreczna (ang. cache poisoning) serwera proxy, tak aby pokazywal inna strone niz powinien. Wykorzystuja do tego tylko jednego, odpowiednio skonstruowanego zapytania.

Przedstawione techniki sa ciekawe, ale odnosza sie tylko do specjalnych kombinacji oprogramowania. Tego typu ataki moga sie jednak okazac bardziej niebezpieczne w praktyce, gdyby okazalo sie, ze sa powszechniejsze niz obecnie sadzimy i/lub moga wykorzystac wieksza liczbe programow.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Bezpieczenstwo, Oprogramowanie

07.06.05 19:21

Nowa wersja stabilna Debiana

Po prawie trzech latach od poprzedniej pojawila sie nowa stabilna wersja dystrybucji Debian GNU/Linux (nazwa kodowa: Sarge). Informacja o wydaniu jest oznaczona data 6 czerwca.

Debian to jedna z najstarszych, ponad 10-letnia, dystrybucja Linuksa.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie

14.05.05 20:16

KDE i eksperci od latwosci uzywania

NewsForge ma artykul o ekspertach od latwosci uzywania programow z OpenUsability.org pomagajacych w pracach nad KDE.

Dobrze wiedziec, ze sa ludzie, ktorzy sie tymi sprawami zajmuja. Dobre i czytelne umieszczenie okienek czy przyciskow jest latwe, ale najpierw trzeba wiedziec, ze biezace ustawienie nie jest czytelne dla uzytkownikow.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie

12.05.05 21:09

Firefox 1.0.4

Bledy w zabezpieczeniach przegladarki Firefox (o ktorych pisalam kilka dni temu) sa juz poprawione w nowej wersji 1.0.4. Potwierdzenie mozna znalezc w uwagach o wydaniu i stronie o bezpieczenstwie Firefoxa.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Bezpieczenstwo, Oprogramowanie

10.05.05 23:23

Patenty i Google

Slashdot pisze (po angielsku) o tym, jak nowe wnioski patentowe Google pokazuja nowe wlasciwosci silnika, a dokladnie co wplywa na lokalizacje strony w wynikach wyszukiwania. Caly tekst zostal wklejony w jednym z komentarzy (oryginalna strona nie jest obecnie dostepna).

Wspomniane jest miedzy innymi sprawdzanie czestosci zmian (jesli za duzo, to zle) i ich jakosci (duze czy male, znaczace czy nie), liczby odnosnikow do stron, ktorym sie nie ufa (np. takich z bardzo duza liczba odnosnikow), prestiz domeny (jak dlugo zarejestrowana, czy adres administracyjny jest prawdziwy i czy sie czesto nie zmienia, czy z danego adresu nie pochodzi spam?).

Dla mnie ciekawe jest nie tylko to, ze z tych informacji mozna dowiedziec sie o dzialaniu Google, ale takze to, czego dotycza wnioski patentowe. Nie wydaja sie one (a przynajmniej zamieszczone cytaty) odnosic sie do bardzo oryginalnych rozwiazan (a wrecz raczej oczywistych). Kolejnych przyklad, dlaczego uwazam ze patenty na oprogramowanie sa szkodliwe.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie, Nauka i technologia

09.05.05 23:19

Dwie luki w Firefoksie

Zdnet pisze (po nagielsku) o exploicie dostepnym w sieci, ktory wykorzystuje dwie wczesniej nie znane luki w przegladarce Firefox. W momencie kiedy to pisze nie jest jeszcze dostepna poprawka.

Ciekawi mnie jaki bedzie czas miedzy ujawnieniem bledu a pojawieniem sie poprawki.

Uaktualnienie: poprawka (wersja 1.0.4) wlasnie sie ukazala.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Bezpieczenstwo, Oprogramowanie

08.05.05 00:49

DVD copy-protection?

BBC pisze (po angielsku) o technologi, ktora ma zabezpieczac plyty DVD przed skopiowaniem. Dlaczego nie wierze, ze to zadziala? A nawet jesli zadziala, to szybko zostanie znalezione obejscie?


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Bezpieczenstwo, Oprogramowanie

22.04.05 22:03

Wydane GCC 4.0

Oficjalna data wydania kompilatora GCC w wersji 4.0 to 20 kwietnia, a to oznacza, ze juz jest dostepny.

Podczas oczekiwania na pierwsze recenzje zastanawiam sie, ktora z bardziej popularnych dystrybucji Linuksa bedzie zawierac GCC 4.0 w swojej wersji stabilnej.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie

18.04.05 21:51

FreeCiv 2.0.0!

Do pobrania ze stron projektu jest nowa wersja gry FreeCiv (klona Cywilizacji). Wiadomosc o wydaniu pojawila sie na Slashdocie.

Nowa wersja, usprawnienia wydaja sie ciekawe (brak nizszego poziomu trudnosci..), ale czekalam jednak na lepsza grafike. Moze w wersji 3 :)


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie

16.04.05 18:41

Niebezpieczenstwa przed Linuksem

George Weiss z firmy Gartner wypowiedzial sie na temet niebezpieczenstw stojacych przed Linuksem (nie moge znalezc bardziej oficjalnego opracowania) w przedsiebiorstwach. Uwaza, ze SCO i MS nie sa w stanie sowolnic jego wzrostu.

Co ciekawsze, przedstawil 5 niebiezpieczenstw, jakie wg niego stoja przed Linuksem.

Pierwsze, fragmentacja, jest wspominane od lat. Nie wiem, czy mial na mysli Linuksa jako kernel czy GNU/Linuksa jako system, ale prawdopodobnie chodzi o to drugie znaczenie. Ja to widze tak, ze wiekszosc programow pochodzi z jednego zrodla, projekty czasami sie dziela. Jadro w prawie wszystkich dystybucjach zawiera wiele modyfikacji, ale dostepna jest w kazdym przypadku ich pelna lista, wiec kazdy moze wprowadzic je samodzielnie.

Druga sprawa to wzrastajace koszty obslugi (supportu). Nie sadze, zeby tu bylo niebezpieczenstwo. Wzrastajace ceny za support oznaczaja, ze wiecej ludzi sie tym zajmie, tak wiec ceny powinny spasc. Nauka, aby mozna bylo udzielac wsparcia na podstawowym poziomie, nie jest dluga, a jednoczesnie wydaje mi sie, ze jest wystarczajaco duzo osob, ktore sa w stanie zajmowac sie supportem w bardziej skompikowanych przypadkach.

Nastepna sprawa to zbyt wiele licencji - moze byc prawdziwym problem. Wymaga ludzi znajacych je wszystkie i potrafiacych doradzic, czy na konkretna licencje sie zgadzac, czy szukac innego programu czy rozwiazania. Na dzis wydaje sie jednak, ze liczba licecji bedzie raczej spadac.

Kolejna rzecz to sprawa zgodnosci miedzy wersjami. Ja osobiscie sie z tym problemem raczej nie spotykam. Jesli pojawia sie niezgodnosc, a wiele osob chce ciagle uzywac nowej wesji, to znajduje sie ktos, kto bedzie ta stara wersje ciagle rozwijac (patrz przypadek Apache wersja 1.x i 2.x).

Ostatni problem to ryzyko zwiazane z patentami i prawami autorskimi. Wg mnie chodzi glownie o patenty (a szczegolnie te dziwniejsze). Ciezko powiedziec, w ktorym kierunku sie ta sytuacja rozwinie.

Ogolnie Weiss uwaza, ze nie ma technicznych przeslanek do zatrzymania Linuksa i ja sie z nim zgadzam.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie

13.04.05 17:38

Artykuly naukowe

Publikuje wlasnie swoje trzy najnowsze artykuly. Ponizej zawarte sa ich tytuly i streszczenia, a w jednym przypadku cala tresc (pozostale niedlugo). Do przeczytania konieczna jest znajomosc angielskiego.

A Case for the Lookaside Buffer

Cache coherence and gigabit switches, while technical in theory, have not until recently been considered technical. such a hypothesis might seem counterintuitive but is buffetted by previous work in the field. Given the current status of psychoacoustic symmetries, cryptographers daringly desire the construction of the producer-consumer problem. In order to achieve this goal, we explore new introspective symmetries (Merganser), demonstrating that the much-tauted perfect algorithm for the evaluation of Boolean logic by James Gray et al. is impossible.

Pelny tekst (PDF, 70KB) jest takze dostepny.

A Simulation of the Memory Bus

Unified semantic theory have led to many confusing advances, including erasure coding and Byzantine fault tolerance. Given the current status of metamorphic archetypes, futurists daringly desire the visualization of Web services. In this work, we use modular models to prove that 802.11 mesh networks and gigabit switches are regularly incompatible.

Construction of Internet QoS

The important unification of telephony and forward-error correction is a practical quandary. In this paper, we confirm the refinement of journaling file systems. In this work we use real-time epistemologies to prove that Internet QoS and context-free grammar can connect to overcome this grand challenge.


Jesli sie je uwazniej przeczyta, to okaze sie, ze nie maja w ogole sensu. Jest ku temu przyczyna - te artykuly zostaly wygenerowane przez komputer za pomoca narzedzia SCIgen.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie, Nauka i technologia

07.04.05 22:00

Mandrake zmienia nazwe

Mandrake po przejeciu Connectivy zmienia nazwe na Mandriva.

Nie jestem specjalnie przekonana do tej zmiany. Zarowno Mandrake (na calym swiecie), jak i Connectiva (w Ameryce Poludniowej) to dosc znane (przynajmniej w linuksowym swiecie) marki. Nowa nazwa kojarzy sie z nimi tylko jesli sie wie, ze jest to polaczenie. To moze powodowac problemy dla poczatkujacych. Z drugiej strony, zmiana nazwy (w praktyce do tego sie to sprowadzilo) RedHata na Fedore nie spowodowala specjalnych problemow.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie

06.04.05 21:10

Znowu krytyka GPL

Prezes Suna, Jonathan Schwartz, skrytykowal ostatnio GPL. Moj ulubiony fragment to

a rather predatory obligation to disgorge all their IP back to the wealthiest nation in the world

czyli (biorac pod uwage kontekst) biedne kraje korzystajace z GPL musza przekazywac swoja wlasnosc intelektualna najbogatszemu krajowi.

Swietnie, tyle ze uzywajace GPL bogate kraje (stosujac ta sama logike) przekazuja to samo biednym. Dla pana Schwartza GPL moze byc niekorzystna licencja, ale wielu ludziom bardzo ona odpowiada... :)

Zdnet ma na ten temat dluzszy artykul.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie, Nauka i technologia

03.04.05 15:48

Skalowanie sie stron

Wiele stron nie wyglada dobrze w wyzszych (ponad 1024x768) rozdzielczosciach. Przejrzalam szybko pewna liczbe takich, ktore powinny byc wykonane porzadnie. Oto wyniki (uzywam 1280x1024).

Wiadomosci, portale

Nie zwiazane z technologia strony z wiadomosciami zazwyczaj nie skaluja sie dobrze. Przyklady: gazeta.pl - pusty obszar po obu stronach glownego tekstu (ktory ma mniej wiecej 800 pikseli szerokosci), rzeczpospolita.pl - bialy obszar po prawej stronie. Duze strony o miedzynarodowym zasiegu nie sa lepsze, nie skaluja sie BBC, CNN, New York Times (wszystkie z bialym obszarem po prawej).

Portale maja uklad (i wykonanie) bardzo podobny do stron z wiadomosciami. Wszystkie popularne polskie portale nie skaluja sie: Onet, Wirtualna Polska, o2.pl and Interia. Miedzynarodowe nie sa lepsze. Yahoo uzywa mniej wiecej 60 procent ekranu. MSN nieco sie odroznia, bo pusty obszar jest ciemnoniebieski zamiast bialego. W przypadku CBS jest on czarny i mniejszy niz w poprzednich przypadkach..

Ze stron, ktore odwiedzilam, tylko Google news rozklada tresc na celym dostepnym obszarze.

Wiadomosci techniczne

Duzo latwiej znalezc skalujaca sie strone z technicznymi wiadomosciami. Przykladem moze byc znany Slashdot, tak samo jak heise.de. Nie wszystkie wygldaja jednak dobrze. Linux.org ma zolty obszar po prawej, a Linux.pl - bialy po obu stronach tekstu.

Z polskich stron poswieconych wiadomosciom ze swiata FLOSS skaluje sie 7thguard, ale juz Linux news nie. Nowy uklad hacking.pl takze wyglada zle.

Firmy

Przed sprawdzeniem stron duzych firm wydawalo mi sie, ze te technologiczne beda mialy lepiej wykonane strony. A jak jest naprawde? Microsoft, IBM, Intel, NVidia, Dell, HP i Apple maja strony, ktore sie nie skaluja. Wyjatkiem jest AMD.

Wyglada na to, ze poprawic mozna jeszcze bardzo wiele. Zastanawiam sie tez, czy strony te uzywaja poprawnego HTML/XML itp. Mozliwe, ze to niedlugo sprawdze.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie, Nauka i technologia

30.03.05 21:39

Przed MySQL 5

Ukazala sie niedawno nowa beta bazy danych MySQL. Wersja 5 bedzie miala procedury wbudowane, triggery i widoki. Podzapytania sa dostepne od pewnego miejsca w serii 4.1. Zastanawiam sie tylko jak dodanie tego wszystkiego wplynie na wydajnosc MySQL, ktora zawsze byla jego duza zaleta. Aby sie przekonac trzeba bedzie poczekac do oficjalnego wydania.

Na ten temat mozna poczytac w artykule na ten temat. Dostepna jest tez lista zmian.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie

25.03.05 19:27

GPL v3 i podzial projektow

Zdnet donosi o watpliwosciach zwiazanych z oczekiwanycm niedlugo ukazaniem sie licencji GPL w wersji 3. Na liscie dyskusyjnej Debiana zostal postawiony problem tego, zostal postawiony problem tego, ze zrodla jadra Linuksa sa wydawane na licencji GPL wersja 2, bez czesto spotykanej klauzuli umozliwiajacej uzycie pozniejszych wersji tej licencji.

Nie wiem jak bedzie wygladac GPL 3 (projekt nie zostal jeszcze opublikowany), wiec trudno powiedziec co mogloby kogos sklonic do podzielenia projektu tak, zeby mozna bylo uzywac nowej licencji. W przypadku wiekszosci projektow uzyskanie zgody wszystkich nie byloby trudne, ale w przypadkach wiekszych (kilkuste autorow czy wiecej), bedzie to stanowic problem.

Druga sprawa to klauzula o pozniejszych wersjach GPL. Wiele projektow jej uzywa, ale nie wszystkie. Wymaga przeciez zaufania do FSF.

Faktem jest, ze problem z dotarciem do wszystkich autorow moze zaistniec. Czy bedzie powazny zobaczymy. I wiele sie podczas tego procesu nauczymy. Przy GPL v 4 zapewne nie bedzie juz takich problemow. :)


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie, Nauka i technologia

24.03.05 23:31

Obrazek z licencja

Yahoo udostepnilo wyszukiwanie tresci na licencjach Creative Commons. Mozna na przyklad wyszukiwac obrazki, ktore moga byc uzyte na stronach komercyjnych. Czekam az cos podobnego wprowadzi Google. A jest to rzecz bardzo przydatna o czym przekonalam sie przy szukaniu materialow na swoja strone - sprawdzanie licencji wszystkich obrazkow jest trudne.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie

15.03.05 23:53

Przed GCC 4.0

Na zdnet pojawil sie artykul na temat wersji 4 kompilatora GCC, ktora ma byc niedlugo wydana. Mark Mitchell, ktory jest opiekunem wydania GCC 4 jest kilkakrotnie cytowany. Zazwyczaj mowi o wydajnosci. GCC 4.0, zgodnie z tym, ma byc szybsze niz poprzednie wersje (czyli generowac szybszy kod). Jako ze gcc to moj ulubiony kompilator, to dobre wiesci :).

Chcialam dowiedziec sie wiecej. Znalazlam wpis w Wiki GCC na temat wlasciwosci w 4.0. Zgadza sie - wiekszosc dotyczy optymalizacji. Wiekszosc tytulow usprawnien nic mi nie mowi, ale mam nadzieje, ze rezultat bedzie dobry.

Jest takze dluga lista planowanych wlasciwosci w GCC 4.1. Zastanawiam sie, ile z nich pojawi sie w wersji koncowej. Lista jest, w kazdym razie, warta obejrzenia.

Kiedy pojawi sie GCC 4 i bedzie mogl zostac wlasnorecznie przetestowany? W tym roku. Plan wydan mowi poczatek 2005. Czyli niedlugo. Zobaczymy...


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie

15.03.05 16:19

Nero na Linuksa

Pojawil sie wersja programu Nero na Linuksa. Z tego co wiem, Nero sluzy do wypalania plyt i jest bardzo popularny wsrod uzytkownikow Windows.

Wersja linuksowa wymaga posiadania wersji na Windows (ale nie demo albo OEM). Oficjalnie wspierane sa dystrybucje RedHat, Fedora, SuSE i Debian. Co ciekawe, nie ma Mandrake... Inne zrodla mowia, ze program jest dostepny jako RPM lub DEB. Nie wiem na ile jest to informacja prawdziwa - nie probowalam.

Czy Nero na Linuksa ma szanse? Ma, gdyby bylo darmowe. K3b jest bardzo dobrym programem i tak latwo nie odda pola. Uwazam ze obecnie Nero zainteresuja sie tylko osoby, ktore maja je juz na Windows (i nie wersje OEM, ktora byla dolaczona do nagrywarki).

Zastanawiam sie jaka biblioteka zostala uzyta do napisania linuksowej wersji. Na zrzutach ekranu wyglada to bardziej na GTK. Jednak ne wykluczam Qt ani jakiegos innego rozwiazania.


Wysłane przez: Mara | Niezmienny odnośnik | Categories: Kategorie: Oprogramowanie