12.08.06 17:42

Kilka uwag o prywatnosci

Po niedawnych wydarzeniach w Londynie spodziewam sie kolejnych inicjatyw wplywajacych na prywatnosc.

Paszporty biometryczne sa (przynajmniej w Europie) praktycznie pewne. Jest sporo otwartych pytan i watpliwosci, szczegolnie jesli chodzi o przechowywane dane, metody dostepu do nich itd.

Na polskim podworku, dla przykladu, takie paszporty beda wydawane juz od 28 sierpnia (tego roku). Coz mozna dowiedziec sie na temat sposobu zapisywania w nich danych? Odpowiednie rozporzadzenie jest tak ogolne, ze mozna sie z niego dowiedziec ze 'dane sa na chipie'. Nie ma ani slowa o bezpieczenstwie tych danych. Chcialabym wiedziec, co najmniej, czy te dane sa szyfrowane i jak sa chronione przed niepowolanym dostepem. Oprocz tego, w regulacjach nie znalazlam nic na temat sposobu przechowywania tych danych w systemach informatycznych (zalozenie o istnieniu bazy danych ma mocne podstawy) i tego, kto ma do nich dostep. A bardziej ogolnie... co jest przechowywane? Ironiczne jest to, ze ministerstwo na swojej stronie twierdzi, ze takie paszporty wprowadzono dla ochrony przed kradzieza tozsamosci.

W ostatnim czasie sledzilam tez sporo dyskusji dotyczacych biezacych wydarzen. W nich, ale takze wczesniejszych, dotyczacych prywatnosci i bezpieczenstwa, widac bardzo wyraznie zasadnicza roznice pogladow. Wiele osob jest gotowych oddac znaczna czesc swojej prywatnosci, zeby uzyskac bezpieczenstwo (a moze tylko jego iluzje?). Co wiecej, nie jest czyms niezwyklym opinia podobna do: 'jesli nie jestes terrorysta, to dlaczego masz cos przeciwko temu, zeby policja czytala twoje emaile?'.


Wys�ane: przez Mara | Kategorie: Bezpieczenstwo | Comments